Austria.
Austria to kraj położony w południowej części Europy Środkowej, nie posiada dostępu do morza. Dwie trzecie zajmują Alpy, obejmujące przedgórze alpejskie na północy i na południu oraz wysokie Alpy Wschodnie w centrum. Stolicą i największym miastem liczącego 8 348 233 mieszkańców kraju jest Wiedeń. Miasto to leży nad Dunajem, rzeką przecinającą całą Austrię ze wschodu na zachód. Jest też obok Innsbrucka – stolicy Tyrolu oraz Salzburga – stolicy kraju związkowego Salzburg najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem Austrii. Na naddunajskiej nizinie skupia się większość ludności kraju. W Wiedniu ma swoją siedzibę Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej.
Współczesna Austria zajmuje zaledwie 12,5% powierzchni dawnych Austro-Węgier. Austria należy do Unii Europejskiej od 1995 roku, a jej walutą jest euro. Kraj jest podzielony na dziewięć prowincji. Siedem z nich: Górna Austria, Dolna Austria, Styria, Karyntia, Salzburg, Tyrol i Vorarlberg ma długie tradycje historyczne daleko poprzedzające utworzenie Republiki Austrii po I wojnie światowej. Pozostałe dwa: Wiedeń i Burgenland powstały po 1918 r.
Austria znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego, jednak ze względu na położenie i rzeźbę występują lokalne różnice klimatyczne. Dokładnie Austria znajduje się pod wpływem trzech typów mas powietrza. Atlantyckie na północnym zachodzie, przez co klimat charakteryzuje się niskim ciśnieniem, łagodnym powietrzem z Prądu Zatokowego oraz dużymi opadami. Ma duży wpływ na północne stoki Alp, Prealpy oraz dolinę Dunaju. Kontynentalne masy powietrza, przez co klimat charakteryzuje się niskim ciśnieniem i opadami w lecie oraz wysokim ciśnieniem i chłodnymi oraz suchymi zimami. Występuje on we wschodniej części kraju. Trzecim typem mas powietrza, są śródziemnomorskie masy, przez co klimat cechuje się wysokim ciśnieniem, małym zachmurzeniem oraz ciepłym powietrzem. Klimat ten panuje na południu kraju.
Ciekawostką klimatyczną Austrii jest występowanie fenu, ciepłego i suchego wiatru znad Sahary, który przesuwając się na północ potrafi podnieść temperaturę nawet o 20 °C w krótkim czasie. Meteopaci mogą wtedy odczuwać bóle głowy, rozdrażnienie lub problemy z krążeniem. W czasie zimy nagłe pojawienie się fenu może powodować destabilizację pokrywy śnieżnej i w efekcie schodzenie lawin.
W Austrii występuje piętrowość klimatyczna. Średnie temperatury stycznia wynoszą od -1 °C w na nizinnych terenach, m.in. w dolinie Dunaju, do -10 °C na obszarach górskich. Wysoko w górach temperatury zimą mogą być jeszcze niższe i osiągać -20 °C. Latem w dolinach jest ciepło i średnie wartości osiągają 20 °C lub więcej, gdy nad obszary kraju dostają się zwrotnikowe masy powietrza.
Ze względu na obecność gór, które zajmują znaczną część kraju, ilość opadów w Austrii jest wysoka. Najniższe wartości opadowe, czyli 500 mm rocznie, reprezentują obszary Morawskiego Pola. Na pozostałych terenach nisko położonych opady roczne wynoszą od 600 do 900 mm. Im wyżej, tym opady są wyższe, w najwyższych partiach gór opady roczne sięgają 2000 mm , głównie pod postacią śniegu. W niższych partiach gór opady przekraczają wartość 1000 mm i przez większą część roku są to opady deszczu.
Austrię można podzielić na trzy nierówne regiony geograficzne. Największym z nich, zajmującym 62% powierzchni kraju, są Alpy. Oprócz tego na wschodzie częściowo w granicach Austrii leży Kotlina Panońska, a na północy znajduje się pasmo górskie Szumawa.
Alpy
Trzy główne łańcuchy górskie Austrii: Północne Alpy Wapienne, Centralne Alpy Wschodnie i Południowe Alpy Wapienne ciągną się przez większość kraju z zachodu na wschód. Centralne Alpy Wschodnie zbudowane są głównie z granitu i są też najwyższym pasmem austriackiej części Alp. W ich skład wchodzą między innymi takie pasma jak: Alpy Ötztalskie na granicy austriacko-włoskiej, Wysokie Taury w Tyrolu Wschodnim, Salzburgu i Karyntii oraz Alpy Zillertalskie na granicy austriacko-włoskiej. Północne Alpy Wapienne, które ciągną się od Vorarlbergu przez Tyrol do Salzburga wzdłuż granicy z Niemcami i dalej przez Górną i Dolną Austrię w kierunku Wiednia, oraz Południowe Alpy Wapienne na granicy z Włochami i Słowenią zbudowane są głównie z wapieni i dolomitów. Najwyższym szczytem Austrii jest Großglockner, który osiąga wysokość 3797 m n.p.m. Austriackie Alpy są najwyższe na zachodzie kraju i z reguły im dalej na wschód, tym są niższe.
Szumawa
Granitowy masyw Szumawy (niem. Böhmerwald) to niezbyt wysokie pasmo górskie położone na granicy z Niemcami i Czechami, na północ od doliny Dunaju. Otoczone przez niezalesione wyżyny, pasmo to zajmuje 10% powierzchni kraju. Wyróżnia się tu też grzbiet Manhartsberg, który oddziela Waldviertel od Weinviertel. Najwyższym szczytem Szumawy jest Plöckenstein o wysokości 1378 m n.p.m.
Kotlina Panońska
Kotlina Panońska, zwana Nizina Środkowodunajską, jest obszarem nizinnym, a dokładniej zapadliskiem tektonicznym pochodzącym z trzeciorzędu. Jej zachodni kraniec znajduje się na obszarze Austrii, zajmując jej niewielką część i w kierunku zachodnim przechodzi w obszar systemu górskiego Alp.
Miasta, zabytki, atrakcje turystyczne Austrii.
Wiedeń – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy. Wiedeń jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX w., zostało w 2001 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy.
Graz – miasto w południowo-wschodniej Austrii, stolica Styrii. Miasto jest położone nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich. Po Wiedniu drugie co do wielkości i znaczenia miasto Austrii. Graz jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i turystycznym. W mieście znajdują się 4 uniwersytety i 2 inne szkoły wyższe, do których uczęszcza razem ponad 40 tys. studentów. W roku 2003 był kulturalną stolicą Europy. Znajduje się tu także polski konsulat honorowy.
Linz – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Austrii, nad Dunajem, stolica kraju związkowego Górna Austria. Założone przez Rzymian pod nazwą Lentia. 5 marca 1684 powołano w Linzu antyturecką Świętą Ligę. Ośrodek turystyczny (m.in. zamek z XVI-XVII w., barokowe pałace i kościoły, liczne muzea). Zabytki w Linz: Rynek z tzw. Kolumną morową; Muzeum Ars Elektronica Center; Muzeum malarstawa Lentos; Sala koncertowa tzw. Brucknerhaus;
Salzburg – miasto w północno-zachodniej Austrii, stolica kraju związkowego Salzburg. Położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, nad rzeką Salzach, na wysokości 424 m n.p.m. Miejsce urzędowania polskiego konsula honorowego. Miasto jako ważne centrum turystyczne oraz sportów zimowych jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Austrii. Stare miasto Salzburga o dużych walorach historycznych zostało wpisane w 1996 na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 547 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.). Miasto było dwukrotnie organizatorem zimowych igrzysk olimpijskich (w latach 1964 i 1976). Innsbruck organizował też Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1933 i był jednym z miast organizujących Euro 2008.
Klagenfurt – od 1 lutego 2008 pełna nazwa oficjalna Klagenfurt am Wörthersee – miasto na prawach powiatu w południowej Austrii, stolica Karyntii. Jest to największe miasto Karyntii i szóste pod względem wielkości miasto Austrii. Malownicze położenie Klagenfurtu w terenie górzystym zainspirowało mieszkańców do zbudowania tam kompleksu dla sportowców i kadry narodowej Austrii. Ośrodek posiada starannie zaprojektowaną i wykonaną infrastrukturę. Tu również odbyły się dwa grupowe mecze reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2008 r.
Wels – miasto w północnej Austrii, drugie pod względem liczby ludności miasto kraju związkowego Górna Austria, nad rzeką Traun (dopływ Dunaju), na południowy zachód od Linzu. Zabytki w Wels: kościół św. Jana Chrzciciela (XII, XIV w.) z cennymi XVI-wiecznymi witrażami; kościół Minorytów z 2 połowy XIII wieku z XVIII-wieczną fasadą; późnogotycki ratusz (przebudowany w 1748 roku); zabytkowe domy; pozostałości murów miejskich.
Villach – miasto w południowo-wschodniej Austrii (region – Karyntia) w pobliżu granicy ze Słowenią i Włochami. Miejscowość wypoczynkowa w Alpach Karynckich, położona w dolinie Drawy. W Villach znajduje się skocznia narciarska, na której odbywają się konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich.
Sankt Pölten – miasto w północno-wschodniej Austrii, nad rzeką Traisen (dopływ Dunaju). Położone jest 60 km na zachód od Wiednia, stolica kraju związkowego Dolna Austria. Miasto zdobią barokowe budowle będące dziełem mieszkającego tutaj architekta Jakoba Prandtauera.
Atrakcje turystyczne i zabytki w Austrii wpisane na listę UNESCO:
- Zabytkowe centrum Salzburga
- Pałac i ogrody Schönbrunn
- Krajobraz kulturowy Hallstatt Dachstein Salzkammergut
- Linia kolejowa na Przełęczy Semmering
- Historyczne centrum Grazu i zamek Eggenberg
- Krajobraz kulturowy Wachau
- Zabytkowe centrum Wiednia
- Krajobraz kulturowy Fertö/Jeziora Nezyderskiego (wspólnie z Węgrami)
Wynajem pokoi hotelowych w Austrii. Rezerwuj pokój.
Pogoda w Austrii:
[wp_google_weather city=”Vienna, Austria” temperature=”c” language=”pl” forecast=”1″]
Mapa Austrii:
[mappress mapid=”49″]