Kraków – wynajem samochodów.

Kraków miasto królów.

Kraków jest miastem położonym nad Wisłą w południowej Polsce, drugie w kraju – po Warszawie – pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni. Jedno z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii. Kraków posiada wartościowe zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych.

Do marca 1596 Kraków był faktyczną stolicą Polski i siedzibą polskich królów.

Pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, gospodarczego, usługowego i turystycznego. Jest jednym z kluczowych węzłów drogowych i kolejowych. W Balicach pod Krakowem znajduje się drugi co do wielkości polski port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym, obsługujący loty transatlantyckie.

Wynajmij samochód w Krakowie, zwiedzaj wygodniej.

Co zobaczyć w Krakowie ?

Droga Królewska w Krakowie – nazwa nadana ul. Floriańskiej, Rynkowi Głównemu i ul. Grodzkiej w związku z uroczystymi wjazdami monarchów, koronacjami i pogrzebowymi procesjami do roku 1734. Droga Królewska rozpoczyna się na Kleparzu i prowadzi przez Stare Miasto na Wawel.

Wzdłuż Drogi Królewskiej znajdują się najważniejsze zabytki starego Krakowa np:

Fragment murów obronnych z Bramą Floriańską i Barbakanem.

Rynek Główny – jeden z największych średniowiecznych placów targowych w Europie, otoczony zabytkowymi kamieniczkami.

Kościół Mariacki zwany także kościołem Mariackim – jeden z największych i najważniejszy, po Katedrze Wawelskiej, kościół Krakowa. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski.Z jej wieży “od zawsze”, co godzinę, w dzień i w nocy, płynie znana wszystkim Polakom melodia hejnału grana na cztery strony świata. We wnętrzu kościoła można podziwiać największy w Europie średniowieczny ołtarz – dzieło Vita Stwosza.

Sukiennice – pełne kolorowych kramów z pamiątkami.

Kościół Franciszkanów – świątynia od XIII w. była świadkiem wielu wydarzeń historycznych i codziennego życia mieszkańców Krakowa. Wnętrza zdobią przepiękne witraże i polichromie projektu St. Wyspiańskiego. Krużganki klasztorne kryją wyjątkowe malowidła naścienne z XV w.

Pałac Biskupów z “oknem papieskim”, Planty, ulicę Grodzką, Kościół św. Piotra i Pawła – uważany za pierwszy barokowy Kościół w Polsce.

Dzielnica Uniwersytecka

Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku, a odnowiony staraniem królowej Jadwigi. Jest to najstarsza uczelnia w Polsce i jednocześnie jedna z najstarszych w Europie.

Zamek Królewski na Wawelu.

Zamek Królewski na Wawelu oraz jego Komnaty Reprezentacyjne. W niektórych salach zachowały się jeszcze renesansowe stropy i malowidła. Komnaty zdobią bezcenne arrasy z kolekcji króla Zygmunta Augusta.

Skarbiec i Zbrojownia – pełna pamiątek historycznych i dzieł sztuki złotniczej.

Katedra wraz dzwonem Zygmunta i Kryptami – miejsce koronacji królów Polski od XIV do XVIII w. oraz jedna z najsłynniejszych nekropolii.

Kazimierz

Dawne królewskie miasto, którego częścią stała się w średniowieczu dzielnica żydowska. Miejsce o niezwykłej atmosferze i historii, pełne urokliwych kawiarenek, barwnych uliczek i tajemniczych zaułków.

Nowa Huta

Nowa Huta – wzbudza ogromne zainteresowanie zagranicznych turystów, szczególnie zaciekawionych epoką komunizmu. Jednak historia tych terenów jest znacznie starsza i nie mniej fascynująca, o czym świadczą badania archeologiczne oraz liczne zachowane zabytki…

Podgórze

Przez krótki czas odrębne miasto, a dziś nieco zapomniana dzielnica Krakowa o bogatej historii. Powoli wzbudza coraz większe zainteresowanie turystów jak i samych mieszkańców Krakowa.

Zwierzyniec

Urokliwa dzielnica Krakowa, owiana licznymi legendami.

Wynajem pokoi hotelowych w Krakowie. Rezerwuj pokój.

Pogoda w Krakowie:

[wp_google_weather city=”Krakow, Poland” temperature=”c” language=”pl” forecast=”1″]

Szukasz auta w Krakowie ? Wynajmij auto z nami.

Mapa Krakowa:

[mappress mapid=”4″]

Comments are closed.