Sri Lanka wynajem samochodów

Sri Lanka

Sri Lanka – państwo w Azji Południowej, leży na wyspie Cejlon (pod tą nazwą znane do 1972) wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami, około 50 km na południowy wschód od Indii. Wyspę oblewają wody Oceanu Indyjskiego, zaś od leżących w pobliżu Indii, Sri Lankę oddzielają wody cieśniny Palk i zatoka Mannar. Od wschodu oblewane przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Ten niewielki kraj został opanowany VI-V w.p.n.e. przez Hindusów. Przez ostatnie dziesięciolecia kraj ten jest znany z działalności Tamilskich Tygrysów – ugrupowania terrorystycznego chcącego przejąć władzę w państwie. Sri Lanka jest atrakcyjnym turystycznie krajem o gorącym klimacie. Kraj należy do słabo rozwiniętych państw świata.

Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, charakteryzującego się wysokimi temperaturami i opadami deszczu. Klimat kształtuje wiatry monsunowe, regulujące rytm opadów.

Samochody i hotele do wynajęcia na Sri Lance. Sprawdź nasze ceny.

Opady deszczu w kraju są wysokie, ich ilości mogą nawet klasyfikować Sri Lankę do stref typowego klimatu równikowego. Jednakże ta nie jest, ponieważ opady w ciągu roku nie są regularne. Maksima opadowe przypadają na wiosnę i jesień, w kraju nie ma wyraźnej pory suchej, ponieważ we wszystkich miesiącach na większości obszarów, średnie opadowe nie obniżają się poniżej 60 mm. Jednakże na północy kraju jest nieco inaczej i tam zaznacza się wyraźna pora sucha, która może trwać nawet pół roku. Północna i wschodnia część kraju jest bardziej sucha i roczne opady wynoszą tam średnio 1000 mm. Na południowym zachodzie opady są najwyższe i utrzymują się w granicach 2000 – 3000 mm rocznie. Maksymalnie może spaść do 3700 mm deszczu rocznie. Największe opady notuje się jednak górach, tam wartości opadowe w ciągu roku mogą dojść nawet do 5000 mm.

Temperatury mają przebieg typowy dla klimatu podrównikowego, czyli roczne amplitudy są zauważalne. Na obszarach nisko położonych i na wybrzeżach temperatury wynoszą od 22 °C w okresie zimowym do 33 °C. Na Sri Lance nie notuje się ekstremalnych temperaturach sięgających 40 °C, aczkolwiek na słońcu są one zdecydowanie wyższe. Temperatury są lokalnie zróżnicowane z powodu rzeźby terenu. W górach wartości termiczne spadają nawet do 7 °C. Średnie temperatury górskie wahają się do 15 do 20 °C.

Klimat Sri Lanki charakteryzuje się wysoką wilgotnością względną nie spadającą poniżej 60%, a przekraczającą często 80%.

Największe miasta oraz atrakcje turystyczne Sri Lanki to:

 • Kolombo – stolica Sri Lanki (do 29 kwietnia 1982). Obecne nadal największe miasto tego kraju, stolica biznesowa, a także siedziba przedstawicielstw dyplomatycznych i wielu urzędów państwowych. Znane w średniowieczu jako Kalantota. Od 1948 do 1982 stolica państwa. Kolombo to najważniejszy ośrodek gospodarczy kraju. Dobrze rozwinięty przemysł chemiczny, włókienniczy i spożywczy, a także odzieżowy i obuwniczy.
 • Dehiwala,
 • Moratuwa,
 • Dżafna – stolica północnej prowincji w Sri Lance.
 • Kandy – stolica Prowincji Centralnej w Sri Lance. Miasto zostało w 1988 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Kandy znajduje się ważna dla wyznawców buddyzmu świątynia Zęba, w której przechowuje się ząb Buddy.
 • Galle – miasto w południowo-zachodniej części Sri Lanki, nad Oceanem Indyjskim, ośrodek administracyjny Prowincji Południowej. Miasto składa się z dwóch części: zabytkowego fortu wysuniętego w morze i nowszej części miasta, znajdującej się na stałym lądzie. W 1986 r. założenie fortowe wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako najlepszy przykład ufortyfikowanego miasta wzniesionego przez Europejczyków w Azji południowej i południowo-wschodniej. Fort Galle jest największym z zachowanych miast fortowych wzniesionych przez Europejczyków w Azji. Około 400 domów wyznacza linie pięciu głównych ulic. Całe założenie fortu zajmuje obszar 700 x 400 m. Obecny kształt fortu nadany został w XVII w przez Holendrów.
 • Kalmunai.
 • Anuradhapura – miasto na Sri Lance, położone 250 km na północny wschód od stolicy Kolombo. Anuradhapura to historyczna stolica syngaleskiego buddyjskiego państwa, które rozwijało się w okresie III wiek p.n.e.–XI wiek n.e.. Według legendy początek miastu miała dać mniszka buddyjska Sanghamitta przywożąc i ofiarując królowi Sri Lanki Devanampiyatissowi gałąź ze świętego drzewa Bodhi pod którym miał medytować i doznać oświecenia Budda. Po upadku synagleskiego państwa zostało opuszczone i odkryte ponownie przez brytyjską ekspedycję w 1820 roku. Ważne centrum buddyzmu – historyczne święte miasto, gdzie do dziś rośnie szczep drzewa bodhi, pod którym Budda według tradycji osiągnął oświecenie. Wśród ruin tego starożytnego miasta zachowało się kilka buddyjskich światyń, pałaców oraz dom jałmużny. Anuradhapura została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.
 • Kurunegala – stolica Prowincji Północno-Zachodniej w Sri Lance.
 • Ratnapura – stolica prowincji Sabaragamuwa w Sri Lance, leży ok. 101 km na wschód od Kolombo.Duży ośrodek wydobycia i handlu kamieni szlachetnych-rubiny i szafiry.W pobliżu kopalnie wydobywające minerały.
 • Trikunamalaja (Trinkomali) – miasto portowe w północno-wschodniej Sri Lance nad Oceanem Indyjskim. Miasto położone jest na półwyspie o skomplikowanej linii brzegowej. Jego nazwa wywodzi się z tamilskiego Thiru-kona-malai, co oznacza Święte Wschodnie Wzgórze. Miasto jest znane z plaż, oraz Thirukonesvaram Kovil najstarszej na Sri Lance świątyni hinduistycznej. Chociaż w Trikunamalaji znajdują się bazy armii Sri Lanki (lotnicza i morska), Tamilskie Tygrysy uważają miasto za stolicę państwa Ilam, o którego niepodległość walczą.

Obywatel Sri Lanki to Lankijczyk, obywatelka to Lankijka.

Lotnisko w Sri Lance znajduje się niedaleko Kolombo jest to Bandaranaike International Airport (CMB) w Katunayake, Sri Lanka.

Wynajem pokoi hotelowych na Sri Lance. Rezerwuj pokój.

Pogoda na Sri Lance:

[wp_google_weather city=”Colombo, Sri Lanka” temperature=”c” language=”pl” forecast=”1″]

Mapa Sri Lanki:

[mappress mapid=”47″]

Comments are closed.