Ankara – wynajem samochodów

Ankara.

Ankara (wcześniej Angora, a w czasach starożytnych Ancyra, gr. Ἄγκυρα co znaczy kotwica) – miasto w środkowej Turcji, będące jej stolicą od 1923 roku. Jest drugim co do wielkości miastem w Turcji po Stambule. Miasto wznosi się 850 metrów nad poziomem morza.
Ankara jest położona w Centralnej Anatolii, jest ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym. Jest siedzibą rządu tureckiego oraz wszystkich międzynarodowych ambasad. W przeszłości miasto było znane z hodowli kóz angora, kotów angora oraz białych królików angora, gruszek, miodu i winogron.

Ankara jest położona nad rzeką Enguri, która jest dopływem rzeki Sakarya. Miasto jest położone w najsuchszym miejscu w Turcji i jest otoczona przez jałowe stepy. W okolicach Ankary znajdują się liczne stanowiska archeologiczne hetyckie, frygijskie, greckie, rzymskie, bizantyjskie oraz okresu otomańskiego. Klimat Ankary jest suchy, kontynentalny, z zimnymi, śnieżnymi zimami oraz gorącym i suchym latem. Opady deszczu występują głównie wiosną i jesienią.

Wynajmij samochód w Ankarze i zwiedzaj Turcję.

Zabytki i atrakcje turystyczne Ankary, Co warto zobaczyć:

Ruiny budowli rzymskich:

 • świątynia bogini Romy i cesarza Augusta (25-20 p.n.e., Augustus Tapınağı), zwana również Monumentum Ancyranum, gdyż na jednej ze ścian świątyni odnaleziono wyryty ten tekst Oktawiana Augusta.
 • łaźnie rzymskie (212-217, Roma Hamamları) pozostały jedynie fundamenty ukazujące jednak typowe rozplanowanie podobnych obiektów: frigidarium, tepidarium, calidarium. Łaźnie zostały zbudowane za cesarza Karakalli w III w.n.e. .
 • kolumna cesarza Juliana Apostaty z ok. 360 r. n.e. (Jülyanüs Sütunu)
 • bizantyjskie mury obronne z cytadelą (Ankara Kalesi) – budowa cytadeli została rozpoczęta przez Galatów, a ukończona przez Rzymian. W okresie bizantyjskim oraz Imperium Ottomańskiego przeprowadzano renowacje i przebudowy. Sama cytadela i jej okolice są najstarszą częścią miasta. W pobliżu znajduje się teatr rzymski. Na terenie teatru nadal prowadzone są prace archeologiczne.

Meczety w Ankarze:

 • Arslanhane Camii (1290)
 • Hacı Bayram Camii (1429) – meczet w dzielnicy Ulus w pobliżu Świątyni Augustusa.

Inne ciekawe miejsca:

 • Pomnik Zwycięstwa (Zafer Anıtı)- wzniesiony w 1927 roku na Placu Zwycięstwa przedstawiający Atatürka.
 • Pomnik “Bezpiecznej i pewnej przyszłości” zbudowany w 1936 roku w parku Güven w pobliżu Placu Kızılay. Znajduje się na nim napis – przesłanie Atatürka do Turków: “Bądźcie dumni, ciężko pracujcie i wierzcie w siebie!”.
 • Hetycki Monument zbudowany w 1970 roku na Placu Szyickim ku uczczenia najwcześniejszej cywilizacji w Anatolii.

Muzea w Ankarze:

 • Mauzoleum oraz Muzeum Atatürka (Anıtkabir)- zostało zaprojektowane przez Emina Onata oraz Orhana Arda, którzy wygrali konkurs ogłoszony przez rząd turecki w 1941 roku. Oprócz Atatürka, spoczywa tutaj również Ismet Inönü- drugi prezydent Republiki Tureckiej. Jego grób znajduje się naprzeciwko wejścia do mauzoleum Atatürka. Kamienie i marmur użyte przy budowie mauzoleum zostały sprowadzone z wszystkich części Turcji, w hołdzie Atatürkowi od narodu tureckiego. Anıtkabir składa się z czterech części: Alei Lwów, Miejsca Ceremonii, Hali Honoru (miejsca, pod którym znajduje się grobowiec) oraz Parku Pokoju otaczającego Mauzoleum. Anıtkabir jest widoczne prawie z całej Ankary.
 • Muzeum Cywilizacji Anatolijskich (Anadolu Medeniyetleri Müzesi)- w przeszłości był to kryty bazar.
 • Muzeum Etnograficzne (Etnografya Müzesi)
 • Muzeum Malarstwa i Rzeźbiarstwa (Resum ve Heykel Müzesi)
 • Muzeum Wojny o Niepodległość (Kürtülüs Savası Müzesi)
 • Muzeum Kolejnictwa- znajduje się w kilku punktach na dworcu kolejowym, tak że zwiedzając muzeum, zwiedza się jednocześnie sam dworzec. Jedym z punktów zwiedzania jest dom, w którym mieszkał Atatürk podczas swojego pobytu w Ankarze w latach 1919- 1921.

Warte zobaczenia w Ankarze są też jego liczne parki.

Dzielnicą z tradycyjnymi, sklepami jest Ulus. Turyści chętnie odwiedzają Çıkrıkçılar Yokuşu (Ulicę tkaczy), na której znajduje się wiele antykwariatów oraz sklepów z tradycyjnymi wyrobami tureckimi. Na bazarze zwanym Bakırcılar Çarşısı można znaleźć między innymi wyroby miedziane, dywany, biżuterię, antyki, ubrania, wyroby hafciarskie i wiele innych interesujących rzeczy.

Współczesne sklepy zlokalizowane są głównie w dzielnicy Kızılay oraz alei Tunalı Hilmi. Znajduje się tu centrum handlowe Karum. W Çankayi znajduje się Atakule – wieża zbudowana w 1989 roku o wysokości 125 m z restauracją i kawiarnią na szczycie oraz punktem widokowym. Było to pierwsze centrum handlowe Ankary. W Atakule znajduje się ponad 150 sklepów, restauracje, kawiarnie oraz kino. Mesa Plaza, Ankuva, Anka Mall, Carrefour oraz Armada to wielkie centra handlowe w dzielnicach mieszkalnych Ankary. Znajdują się w nich setki sklepów, kina, restauracje, kawiarnie.

Wynajem pokoi hotelowych w Ankarze. Rezerwuj pokój.

Pogoda w Ankarze:

[wp_google_weather city=”Ankara, Turkey” temperature=”c” language=”pl” forecast=”1″]

Mapa Ankary:

[mappress mapid=”52″]

Comments are closed.