Wyspy Kanaryjskie – wynajem aut

Wyspy Kanaryjskie – wynajmij samochód, zarezerwuj hotel i ciesz się z wakacji.

Wyspy Kanaryjskie – archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki. Wyspy te należą do Hiszpanii i tworzą dwie prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria.

Archipelag składa się z siedmiu wysp głównych: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera oraz sześciu mniejszych: Alegranza, Graciosa, Montaña Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste. Większość mniejszych wysp jest niezamieszkana, lub zamieszkana tylko okresowo.

Najważniejsze miasta to: Las Palmas de Gran Canaria, Santa Cruz de Tenerife oraz San Cristóbal de La Laguna.

Klimat wysp jest oceaniczno-subtropikalny, z umiarkowanymi temperaturami, rzadkimi i nieregularnymi opadami, zależnymi od wyspy i jej strefy. W niektórych strefach wyspy La Palma opady należą do wysokich (na dużych wysokościach). W przypadku wysp wschodnich Fuerteventura i Lanzarote klimat należy do bardzo suchych. Średnie temperatury wynoszą 18 °C zimą i 24° latem. Średnioroczna suma opadów wynosi 250 milimetrów. Temperatura wody w oceanie waha się od 18 °C zimą do 22 °C latem.

Teneryfa.

Teneryfa jest największą wyspą Wysp Kanaryjskich oraz najbardziej zaludnioną wyspą w Hiszpanii. Dwa główne miasta na wyspie to: Santa Cruz de Tenerife i San Cristóbal de La Laguna (jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO). Santa Cruz jest stolicą Teneryfy i siedziba parlamentu Wysp Kanaryjskich. Santa Cruz de Tenerife dzieli status stolicy Wysp Kanaryjskich z Las Palmas de Gran Canaria. San Cristobal de La Laguna jest drugim miastem na wyspie i znajduje się tu najstarszy uniwersytet na Wyspach Kanaryjskich. Góra Teide natomiast (3718 m) jest najwyższym szczytem w Hiszpanii, i także znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyspa leży w prowincji Santa Cruz de Tenerife.

Gran Canaria.

Gran Canaria jest drugą z najbardziej zaludnionych wysp. Stolica Las Palmas de Gran Canaria, jest najbardziej zaludnionym miastem na wyspie i dzieli status stolicy Wysp Kanaryjskich z Santa Cruz de Tenerife. W centrum wyspy znajdują się szczyty Roque Nublo (1813 m) i Pico de las Nieves (“Śnieżny Szczyt”) (1949 m).

La Palma.

La Palma, jest w całości rezerwatem biosfery. Nie wykazuje ostatnio oznak aktywności wulkanicznej, mimo że wulkan Teneguia ostatni raz wybuch w 1971 roku. Ponadto, na wyspie znajduje się drugi najwyższy szczyt wysp kanaryjskich, Roque de los Muchachos (2423 m) w najwyższym punkcie. Santa Cruz de La Palma (znane na wyspie jako po prostu “La Palma”) jest jego stolica.

Lanzarote.

Lanzarote jest najbardziej wysuniętą wyspą na wschód i jedną z najstarszych tego archipelagu. Ma powierzchnię 845.94 km ², a zamieszkuje ją 139.506 mieszkańców, łącznie z sąsiednimi wysepkami Archipelagu Chinijo. Stolicą wyspy jest Arrecife.

Archipelag Chinijo.

Archipelag Chinijo obejmuje wyspy La Graciosa, Alegranza, Montana Clara, Roque del Este i Roque del Oeste.
La Graciosa, jest najmniejszą wyspą na archipelagu Wysp Kanaryjskich, oraz główna wyspą archipelagu Chinijo. Cały archipelag jest administrowany przez Lanzarote. Ma powierzchnię 29,05 km2, a zamieszkuje ją 658 mieszkańców. Stolicą jest miasto Caleta de Sebo, z 656 mieszkańcami.

El Hierro.

El Hierro, najbardziej wysunięta wyspa na zachód, obejmuje 268.71 km ², co czyni ją najmniejsza spośród głównych wysp, jest też najmniej zaludnioną z 10753 mieszkańców. Cała wyspa została uznana w 2000 roku za Rezerwat Biosfery. Jej stolicą jest Valverde, Santa Cruz de Tenerife. Również znana jako Ferro, była kiedyś uważana za najbardziej wysunięty na zachód kraju na świecie.

Fuerteventura.

Fuerteventura, o powierzchni 1659 km², jest drugą najobszerniejszą wyspą archipelagu, jak również drugą z najbardziej orientalnych. Została ona uznana za rezerwat biosfery UNESCO. Jest również najstarszą z wysp, a świadczy o tym stan erozji. najwyższym punktem na wyspie jest szczyt Bramble, o wysokości 807 m. Jej stolicą jest Puerto del Rosario.

La Gomera.

La Gomera, ma powierzchnię 369.76 km² i jest trzecią z najmniej zaludnionych wysp z jej 22622 mieszkańcami. Geologicznie jest to jedna z najstarszych wysp tego archipelagu. Stolicą wyspy jest San Sebastian de La Gomera. Na wyspie znajduje się Park Narodowy Garajonay.

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich:

 • Gran Canaria lotnisko – wyspa Gran Canaria
 • Teneryfa Połódniowe lotnisko – wyspa Teneryfa
 • Lanzarote lotnisko – wyspa Lanzarote
 • Fuerteventura lotnisko – wyspa Fuerteventura
 • Teneryfa Północne lotnisko – wyspa Tenerife
 • La Palma lotnisko – wyspa La Palma
 • La Gomera lotnisko – wyspa La Gomera
 • El Hierro lotnisko – wyspa El Hierro

Porty na Wyspach Kanaryjskich:

 • Port Los Cristianos – Teneryfa
 • Port Agaete – Gran Canaria
 • Port Arrecife – Lanzarote
 • Port San Sebastián de La Gomera – La Gomera
 • Port Las Palmas – Gran Canaria
 • Port Puerto del Rosario – Fuerteventura
 • Port Santa Cruz de La Palma – La Palma
 • Port La Estaca – El Hierro
 • Port Santa Cruz de Tenerife – Teneryfa

Wynajem pokoi hotelowych na Wyspach Kanaryjskich. Rezerwuj pokój.

Mapa Wysp Kanaryjskich:

[mappress mapid=”40″]

Comments are closed.