Auta24.com radzi. Jak wynajmować auta ?

Jak wynająć samochód – porady.

Rezerwuj wcześniej.

Jeśli zrobisz rezerwację samochodu na tydzień lub kilka tygodni wcześniej przed swoim wyjazdem masz bardzo duże szanse aby dostać niską cenę za wynajęte auto.

Rezerwując auto w ostatniej chwili tuż przed podróżą służbową czy wakacjami zazwyczaj cena wynajmu jest wyższa i nie masz tak dużego wyboru samochodów ponieważ cześć aut jest już zarezerwowanych. Więc jeśli możesz dokonać rezerwacji samochodu wcześniej to zrób to bo później już możesz nie mieć szansy na dobrą cenę wynajmu.

Wielkość robi różnicę.

Jeśli zależy Ci na niskiej cenie wynajmu samochodu to pamiętaj aby nie wybierać samochodu większego niż potrzebujesz. W zależności od dostępności aut w wypożyczalni możecie dostać bezpłatny upgrade samochodu do klasy wyższej. Wiele firm ma nadmiarowe rezerwacje małych samochodów i jeśli w momencie odbioru nie maja samochodu tej klasy zazwyczaj dostajesz bezpłatne opcje upgrade-u do klasy wyższej. Czasami wystarczy spytać czy darmowy upgrade samochodu jest dostępny.

Najlepsze ceny wynajmu samochodu znajdziesz na weekendy.

Bardzo duży odsetek wynajmowanych samochodów wynajmowana jest od poniedziałku do piątku na podróże służbowe. Turyści mogą często znaleźć lepsze ceny wynajmu samochodów na weekendy gdyż popyt na niektóre klasy aut jest mniejszy. Małe i średniej wielkości samochody zazwyczaj są tańsze w weekendy, natomiast SUV-y, busy i minivany są droższe. Wyjątkiem od tej zasady niższych cen jest okres urlopowy / wakacyjny i jeśli nie zrobisz rezerwacji odpowiednio wcześniej niska cena wynajmu będzie wręcz niemożliwa.

Oddawać pełny czy pusty zbiornik paliwa ?

Obecnie wiele firm stosuje zasadę “odbierasz zatankowany – oddajesz zatankowany” lub “odbierasz pełny – oddajesz pusty” lub jest jakiś określony limit kilometrów. Gdy wybierasz opcje „odbierasz zatankowany – oddajesz zatankowany” pamiętaj o sprawdzeniu stanu paliwa tak aby oddać taki sam poziom paliwa. Drugą opcję jest opłacalna zazwyczaj gdy planujesz dużo jeździć, gdyż w tym wypadku pobierana jest opłata za cały zbiornik paliwa. O szczegóły dotyczące paliwa najlepiej zapytaj podczas odbioru auta, czasami firmy te mogą mieć bardzo dobre warunki i ceny za paliwo inne natomiast mogą pobierać dodatkowe opłaty związane a paliwem.

Zawsze zapisuj numer swojej rezerwacji lub trzymaj kopie takiej rezerwacji – vouchera.

Jeśli dokonujesz rezerwacji telefonicznie to upewnij się, że masz numer rezerwacji lub potwierdzenie np. e-mailem. Jeśli dokonujesz rezerwacji online zapisz nr rezerwacji zamin dostanisz potwierdzenie drogą e-mailową. Zawsze mniej potwierdzenie rezerwacji ze sobą gdy odbierasz samochód, zazwyczaj jest ona niepotrzebna ale może przydać się w razie jakichś problemów.

Sprawdź opcje dotyczące ubezpieczenia wynajmowanego samochodu.

Większość cen wynajmu samochodu zawiera podstawowe ubezpieczenie. Zazwyczaj masz też opcje wykupienia dodatkowego ubezpieczenie ale zanim podejmiesz decyzję co do niego sprawdź swoje ubezpieczenie czy zawiera jakieś opcje dotyczące prowadzenia wynajmowanego auta. Może to być Twoje osobiste ubezpieczenie, ubezpieczenie na karcie kredytowej, ubezpieczenie podróżne. Zazwyczaj dodatkowe ubezpieczenie oferowane przed wypożyczalnie aut jest rozszerzeniem ubezpieczenia podstawowego i wynosi kilka Euro/Dolarów za każdy dzień.

Zwracaj auto taka by godzina zwrotu auta była taka sama jak godzina odbioru.

Wiele firm wynajmujących samochodu bazuje na 24 godzinnym systemie wynajmu. Znaczy to, że jeśli odbierasz samochód o pewnej godzinie to dzień wynajmu kończy się następnego dnia o tej samej godzinie. Przekroczenie tej godziny może skutkować na dodatkowej opłacie za kolejny dzień nawet jeśli czas wynajmu został przekroczony o 1 godz. Zawsze upewnij się kiedy i w jakiej godzinie musisz zwrócić auto aby nie ponosić dodatkowych kosztów.

Zawsze czytaj Warunki wynajmu samochodu.

Wszystkie informacje dotyczące ceny, warunku wynajmu i ubezpieczenia są zawarte w Warunkach czy Umownie wynajmu. Jesli dokonujesz rezerwacji online link do takiego dokumentu znajdziesz na stronie www.auta24.com podczas procesu rezerwacji, lub w e-mailu potwierdzającym daną rezerwację. O taki regulamin wynajmu pytaj też podczas podpisywania najmu samochodu. Zawsze też możesz prosić o wyjaśnienia pracownika wypożyczalni aut.

Comments are closed.