Bułgaria wynajem samochodów.

Bułgaria.

Bułgaria – państwo położone w południowej Europie nad Morzem Czarnym, w południowo-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Od północy graniczy z Rumunią, od zachodu z Serbią i Macedonią, od południa z Grecją i Turcją. Stolicą Bułgarii jest Sofia.

Klimat Bułgarii jest umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, nad morzem podzwrotnikowy, wilgotniejszy. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi od -6 °C (w terenach górskich), -3 °C (w centralnej części kraju) do 2 °C (na południu kraju), w lipcu odpowiednio od 18 °C, 23 °C i 25 °C. Średnia suma roczna opadów od 450 mm na północy, do 1 200 mm w terenach górskich. Nad morzem opady wynoszą od 400 do 600 mm rocznie. Zasadniczo opady występują głównie w okresie zimowym, wraz z nastaniem lata deszcze zanikają, szczególnie na południu kraju i nad morzem. W okresie letnim występują okresy suszy trwającej średnio dwa do trzech miesięcy. Średnia temperatura powietrza i średnia suma opadów w stolicy kraju Sofii wynoszą: w styczniu -2 °C i 42 mm, w lipcu 22 °C i 60 mm.

Miasta Bułgarii, zabytki i atrakcje turystyczne:

  • Sofia – stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym dopływem rzeki Iskyr. Zabytki Sofii to Cerkiew Bojańska z X w. początkowo zabudowa orientalna, od końca XIX w.; cerkiew świętej Niedzieli (XIX w); rotunda św. Jerzego (IV w.), początkowo rzymska świątynia, potem meczet, dziś cerkiew-muzeum; Cerkiew Mądrości Bożej (VI w.); cerkiew św. Petki Samardżijskiej (XIV w.); zabytkowe tureckie łaźnie; meczety: Bania Baszi Dżamija (XVI w.) funkcjonujący do dzisiaj oraz Bujuk Dżamija (XV w.), dziś zamieniony w muzeum historyczne; katedra prawosławna św. Aleksandra Newskiego (z początku XX wieku); rosyjska cerkiew św. Mikołaja (1912-1914); Narodowe Muzeum Historyczne; synagoga z początków XX wieku;
 • Płowdiw – miasto w środkowej Bułgarii, ośrodek administracyjny obwodu Płowdiw, w zachodniej części Niziny Górnotrackiej, nad rzeką Maricą. Drugie po Sofii pod względem liczby mieszkańców miasto Bułgarii i jedno z najstarszych w kraju. Ważny ośrodek gospodarczy i naukowo – kulturowy kraju (5 szkół wyższych). Port lotniczy, węzeł kolejowyi drogowy. W mieście od 1882 r. odbywają się Targi Płowdiwskie. Tutaj też założono pierwszą szkołę bułgarską. W mieście widać wciąż ślady zamierzchłej przeszłości miasta – między innymi pozostałości murów rzymskich, starożytne ruiny, a także wciąż czynny teatr rzymski. Poza tym można zobaczyć: minaret (1456) i meczet (XV-XVI wiek); liczne cerkwie i domy z XIX wieku; synagogę.
 • Warna – miasto w Bułgarii, port nad Morzem Czarnym. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Bułgarii (po Sofii i Płowdiwie). Polska posiada tam konsulat generalny. Stolica obwodu Warna. Zabytki i atrakcje to pozostałości budowli rzymskich; fundamenty bazylik z V i VII wieku; resztki fortyfikacji bizantyjskich z VI wieku; zabytki architektury tureckiej; dwa trackie kurhany grobowe; jeden z nich 1935 przekształcony na pomnik – mauzoleum Władysława III Warneńczyka;
 • Burgas – miasto we wschodniej Bułgarii, nad Zatoką Burgaską Morza Czarnego. Jest ośrodkiem administracyjnym obwodu Burgas. Miasto zostało założone w XVIII wieku na miejscu XIV-wiecznej warowni Pirgos. Obecnie jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, turystycznym, przemysłowym i portem rybackim. Stanowi znane uzdrowisko (źródła termalne). Posiada największy w całej Bułgarii międzynarodowy port lotniczy. W bezpośredniej bliskości miasta znajdują się trzy jeziora. W centrum miasta znajduje się obszerny park, w którym znajduje się pomnik Adama Mickiewicza, który spędził w tym mieście kilka miesięcy u schyłku życia.
 • Ruse – miasto leżące w północno-wschodniej Bułgarii, nad rzeką Dunaj, piąte pod względem liczby mieszkańców w kraju. Stolica obwodu Ruse. Największy bułgarski port rzeczny na Dunaju. Jest to także ważny węzeł komunikacyjny, ponieważ poprzez Most Przyjaźni możliwe są połączenia kołowe i kolejowe z Rumunią. Miasto jest znane ze swojej XIX i XX-wiecznej architektury.
 • Stara Zagora – miasto w środkowej Bułgarii, stolica obwodu Stara Zagora, u południowo-wschodniego podnóża Srednej Gory (Antybałkan). Na północy rozciąga się Park Ajazmo, w którym są długie alejki, prowadzące do Zoo. Na zachód od Parku Ajazmo jest wioska Romów o nazwie “Łozenec”, cechująca się małymi domkami z czerwonymi dachami. Miasto charakteryzuje się prostymi ulicami, jako jedyne w całej Bułgarii, co można zobaczyć na planie miasta – charakterystyczną “kratkę” ulic, bez krętych dróg.Znajduje się tam muzeum; prehistoryczne groby, grobowiec tracki z malowidłami (III w. p.n.e). Stara Zagora jest wzorowana na typowym, nowoczesnym, turystycznym mieście w Europie. W centrum jest bardzo dużo kawiarni, restauracji, oraz hoteli (m.in. Hotel Vereja). Nie brakuje również barów, klubów nocnych i dyskotek.
 • Plewen – miasto w północnej Bułgarii, ośrodek administracyjny obwodu Plewen, na Nizinie Naddunajskiej. Do początku XX w. znane pod ówczesną ros. nazwą Plewna.
 • Wraca – miasto w północno-zachodniej Bułgarii, stolica obwodu Wraca, na północno-zachodnim przedgórzu Bałkanów (pasmo Wraczańska Płanina).W pobliżu Wraca, we Wraczańskiej Płaninie, znajduje się słynna grota krasowa stanowiąca uczęszczany obiekt turystyczny.
 • Szumen (1950-65 Kołarowgrad) – miasto w północno-wschodniej Bułgarii, założone w X wieku; administracyjny ośrodek obwodu Szumen. Jeden z wielu popularnych ośrodków turystycznych w Bułgarii.

Zabytki UNESCO w Bułgarii. Warto zobaczyć .

 • Cerkiew Bojańska koło Sofii
 • Jeździec Tracki z Madary
 • Zespół cerkwi wykutych w skale w Iwanowie
 • Grobowiec tracki z Kazanłyku
 • Zabytkowe miasto Nesebyr
 • Park Narodowy Pirinu
 • Rylski Monastyr
 • Rezerwat przyrody Srebyrna
 • Grobowiec tracki w Swesztari

Wynajem pokoi hotelowych w Bułgarii. Rezerwuj pokój.

Pogoda w Bułgarii:

[wp_google_weather city=”Sofia, Bulgaria” temperature=”c” language=”pl” forecast=”1″]

Mapa Bułgarii:

[mappress mapid=”50″]

Comments are closed.