Madera – wynajem samochodów.

Madera – piękna wyspa.

Madera, oficjalnie Region Autonomiczny Madery – niezależne politycznie i posiadające odrębną administrację terytorium portugalskie. Archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki, na północ od Wysp Kanaryjskich. Obejmuje wyspy: Madera (741 km²), Porto Santo (42,5 km²) i kilka mniejszych wysp, razem wszystkie wyspy mają powierzchnię 801 km², mieszka tam ponad 250 tyś mieszkańców a głównym miastem jest Funchal.

Powierzchnia wysp jest górzysta. Najwyższym szczytem jest Pico Ruivo na wyspie Madera (1861 m n.p.m.). Klimat łagodny, określany mianem “wiecznej wiosny”. Średnia temperatura w styczniu wynosi ok. 16 °C, a w lipcu ok. 22 °C. Posiada bogatą roślinność podzwrotnikową. (Lasy wawrzynowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO). Obszar chroniony rezerwatem zajmuje niemal 2/3 powierzchni wyspy.

Jeśli spojrzeć na wielkość Madery, trudno sobie wyobrazić, że wyspa ta ma wiele do zaoferowania! Od wielu zabytków, placów i ulic w stolicy Funchal po inspirujące ogrody, malownicze wioski. Znajdziesz też tam niesamowite krajobrazy, imponujące wulkaniczne jaskinie, surowa linia wybrzeża, piękne naturalne plaże. I choć na początku będzie się wydawało. że nie ma tak wiele do zobaczenia to wkrótce zdacie sobie sprawę, że jedna wizyta na Maderze po prostu nie wystarczy!

Wynajmij samochód na Maderze i zwiedzaj najpiękniejsze miejsca na wyspie.

Tego nie możesz przegapić, koniecznie zobacz. To warto zobaczyć na Maderze.

 • FUNCHAL – Miasto Funchal dziś różni się bardzo od tego z czasów kopru włoskiego i piratów. W rzeczywistości jest to nowoczesne, kosmopolityczne i odmłodzone miasto, znane z licznych restauracji najwyższej klasy, nowych imponujących 4 i 5 gwiazdkowych hoteli, ciepłego klimatu przez cały rok i oczywiście jego najbardziej znanego towaru eksportowego jakim jest światowej klasy piłkarz Cristiano Ronaldo. W skrócie miasto ze stylem.
 • Monte – Ta niewielka wioska wznosi się na wzgórzach górujących nad Funchal, 6 km od centrum stolicy, niegdyś uzdrowisko dla zamożnego społeczeństwa Europy.
 • Câmara de Lobos – To właśnie ta tradycyjna wioska rybacka, położona pięć kilometrów od Funchal, która była inspiracją dla obrazów Sir Winston Churchill. Miejscowość otrzymała swoją nazwę przez odkrywców João Gonçalves Zarco i Tristao Vaz Teixeira z powodu kształtu zatoki i wielu lwów morskich (“Lobos”), które mieszkały tam w tym czasie. Camara De Lobos, prócz jej cudowne zatoki, ma kilka ciekawych miejsc, takich jak Pico da Torre, Curral das Freiras, Boca dos Namorados, Boca da Corrida i Cabo Girão.
 • Cabo Girão – drugi najwyższy klif świata, Widok z niego zapiera dech w piersiach.
 • Ribeira Brava – Ribeira Brava to małe miasteczko w południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. W mieście znajduje się wiele kawiarni oraz sklepów i jest z pewnością miejscem, w który można spędzić kilka godzin na zwiedzaniu. W miasto to staje się co raz bardziej otwarta dla turystyki. Wiele nowych obiektów oraz słoneczne wybrzeże przyciągają wielu fanów kąpieli.
 • Ponta do Sol – (dosłownie “Słoneczny Punkt”) jak sama nazwa wskazuje – to region, gdzie znajdziesz więcej słońca w ciągu roku niż w jakiejkolwiek innej części wyspy. Miejsce z krajobrazami zapierającymi dech w piersiach.
 • Calheta – Po prostu urocze! Miejsce obdarzone rzadkim naturalnym pięknem. Czy to spacer nad morzem lub wycieczka w góry czy strome zejście w dół doliny,  wszystkie te atrakcje i cudy natury znajdziesz w regionie Calheta.
 • Jardim do Mar – (dosłownie “ogród nad morzem”). Jej nazwa pochodzi od stromego zbocza bez roślinności przechodzącego w wspaniały zielony nadmorski kurort, niegdyś pokryty płaszczem dzikich kwiatów. Otoczona przez morze i zamaskowane przez góry zachowuje spokój z dawnych czasów, w których stare wąskie uliczki, niska zabudowa domów o różnych kształtach kominów nadal daje świadectwo tych czasów.
 • Prazeres – Nazwa tego miejsca pochodzi z małej kaplicy poświęconej “Our Lady of Prazeres. Błogosławiony przez Matkę Naturę z niesamowite piękno, tej wsi jest bez wątpienia jednym z najbardziej malowniczych części wyspy! Znajdziesz tam również ogród zielarski i herbaciarnie.
 • Paúl do Mar – jest jednym z najważniejszych ośrodków rybackich całego archipelagu. Ocean zapewnia temu miejscu niewiarygodnie bogaty wybór ryb, do tego stopnia, że stał się punktem odniesienia w świecie gastronomii.
 • Fajã da Ovelha – Wąskie i ślepe uliczki oraz plątanina typowych domów wiejskich z pięknymi ogrodami oczaruje ciekawskich gości. Część wsi położona jest na skale, a jedna z tradycji mówi, że jest chroniona przez Św. Amaro, by Fajã da Ovelha nie spadła na miasteczko Paul do Mar leżące poniżej.
 • Ponta do Pargo – nazwa pochodzi od lokalizacji na skrajnie położonym punktcie zachodniego wybrzeża (Ponta) i bogactwa w gatunki ryb o nazwie “Pargo”. Ze względu na położenie ta cicha i osobliwa miejscowość utrzymuje swój urok niemal przez cały rok, szczególnie warto ja odwiedzić podczas świąt religijnych oraz “Festiwalu Jabłek” (Festa do Pêro).
 • Porto Moniz – nazwa prawdopodobnie odnosi się do Francisco Moniz, który ożenił się z jedną z wnuczek Gonçalvesa Zarco, odkrywcy wyspy – jest położona w najdalszej północno-zachodniej części wyspy, które jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc Madery.
 • São Vicente – na skraju wsi bezpośrednio nad brzegiem morza znajduje się wielki głaz, na którym została wybudowana kaplica São Vicente.
 • Encumeada – droga przecinająca 1004 m masyw górski Encumeada. Począwszy od Ribeira Brava na południowym wybrzeżu, droga wije się do Serra d’Agua (która była na wyspie pierwsza elektrownią wodna) i pojawia się w górnej części doliny dając niesamowite widoki zarówno na południu i północnym wybrzeżu.
 • Curral das Freiras – “Dolina Zakonnic” to mała wioska w samym sercu wyspy, między górami, niemalże prostopadle do nich przytulona.
 • Pico do Arieiro – Pico do Arieiro jest o wysokości 1818 metrów jest trzecim najwyższym szczytem na wyspie. Na szczęście można tam dojechać samochodem. Widoki są spektakularne i jeśli jest bardzo dobra pogoda to można zobaczyć Porto Santo, na sąsiedniej wyspę, która jest oddalona 30 mil morskich na północ.
 • Pico Ruivo – na Pico Ruivo można dojechać z Pico do Arieiro i z miejscowości Santana. Z wysokością 1861 metrów jest najwyższym szczytem na wyspie. W zimę bywa czasami pokryty śniegiem.
 • Ribeiro Frio – nie daleko od Santo da Serra na północnych stokach wyspy znajdą Państwo bardzo popularny punkt spacerowy “Lewada”. Ribeiro Frio (zimna rzeka) wciąż zadziwia oryginalną roślinnością. Wyspa była kiedyś całkowicie porośnięte lasem Laurissilva, relikt z czasów prehistorycznych.
 • Santana – Charakteryzuje się niewielkimi domami krytymi krójkątna strzechą, Santana jest piękną miejscowością na północnym wybrzeżu. Te małe domy zbudowane z kamienia naturalnego i strzechą ze słomy służyły mieszkańcom przez wieków jako stajnie i mieszkania. Górskie krajobrazy zdominowane są przez zieleń, która charakteryzuje las Laurissilva , który został sklasyfikowany jako “Światowe Dziedzictwo” UNESCO przez co zachęca mieszkańców by robili wszystko dla utrzymania jego piękna.
 • Porto da Cruz – jej nazwa pochodzi od krzyża (Cruz), który został umieszczony przez badaczy w zatoce kiedyś używanej jako port (porto). Jednym z atrakcji jest dawna fabryka trzciny cukrowej, która wciąż działa tak samo od 1927 roku.
 • Santo da Serra – Po drodze z Funchal i mijając Camacha w dalszej drodze spotkasz małą wiosce o nazwie Santo da Serra. To dom byłego Blandy Park, gdzie ścieżki są pokryte wspaniałymi kwitnącymi kameliami. W parku znajduje się wiele małych zwierząt, w tym jelenie, konie, kozy, a nawet kangur.
 • Camacha – Camacha jest pięknym małym miasteczkiem w górach, kilka kilometrów na wschód od Funchal. Znane jest z jego Festiwalu jabłek” i bardzo aktywnych folklorystycznych grup tanecznych. Camacha nazywana jest także “wsią twórców koszyka”, których w rzeczywistości tam się nie robi, ponieważ robi się tam o wiele więcej … stanowi centrum przemysłu wierzby na Maderze!
 • Machico – Z historycznego punktu widzenia to jest chyba najciekawsze miasto na wyspie, Machico było punktem lądowania odkrywcy Madery. W tym swoistym rogu wyspy znajduje się najstarszy kościół w “Capela dos Milagres” oraz dwa forty świadczące o obronie mieszkańców “przed licznymi atakami piratów. Machico ma wspaniałe plaże i dobre zaplecze turystyczne zarówno do pływania jak i opalania.
 • Caniçal – Caniçal jest wioska rybacką z bogatą tradycją religijną i jest to najstarsza parafia Madeiry.
 • São Lorenço – Ponta de São Lourenço jest jednym z ostatnich prawie nietkniętych miejsc w Europie. Znajduje się we wschodniej części wyspy, jest to miejsce niezwykłe, połączenie skał i morza stworzone przez Matkę Naturę.

Szukasz więcej informacji o Portugalii zajrzyj tutaj:
Portugalia – wynajem aut

Wynajem pokoi hotelowych na Maderze. Rezerwuj pokój.

Pogoda na Maderze:

[wp_google_weather city=”Madeira, Portugal” temperature=”c” language=”pl” forecast=”1″]

Mapa Madery:

[mappress mapid=”22″]

Comments are closed.

4 Trackbacks to "Madera – wynajem samochodów."

 1. on October 19, 2010 at 4:32 pm
 2. on October 19, 2010 at 4:41 pm
 3. on October 22, 2010 at 4:49 pm
 4. on December 5, 2012 at 9:39 am