Porto – wynajem samochodów.

Porto

Porto – miasto w Portugalii, drugie co do wielkości w państwie. Leży u ujścia rzeki Douro, nad Oceanem Atlantyckim, w północnej Portugalii, jest głównym miastem regionu Wielkie Porto. Porto jest miastem atrakcyjnym pod względem turystycznym. Najważniejszym miejscem jest stare miasto wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Centrum miasta położone jest na granitowym wzgórzu Penaventosa, opadając ku północnemu brzegowi rzeki Douro, której brzegi łączy 6 mostów, kończąc się na nabrzeżu Ribeira. Najstarsze budynki pochodzą ze średniowiecza, jednakże znajdują się tu również budowle z XX wieku, jak choćby Casa da Musica. Należy również wspomnieć o wytwórniach win w sąsiednim Vila Nova de Gaia, produkujących sławne Porto w których organizowane są wycieczki z przewodnikiem, połączone z degustacją.

Atrakcje turystyczne w Porto.

  • Cais da Ribeira – nabrzeże Ribeira
  • Igreja de São Francisco – kościół świętego Franciszka
  • Igreja e Torre dos Clérigos
  • Sé Catedral
  • Palácio da Bolsa
  • Ponte Dom Luís I
  • Museu de Arte Contemporâneade Serralves
  • Wizyta w jedej z wytwórni win

Warto zobaczyć w Porto:

Porto rozpoczęło starania o wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 1993, a uzyskało go 3 lata później.
Obszar zkawalikowany obejmuje średniowieczną dzielnicę znajdującą się e obrębie XIV-wiecznego muru, którego pozostałości istnieją do dziś. Swym zasięgiem pokrywa obszar na południe od Praça da Liberdade, przekraczając rzekę Douro, aż po Vila Nova de Gaia. Większość z najciekawszych miejsc w mieście znajduje się właśnie tutaj. Najważniejsze z nich to Cais da Ribeira i Ponte Dom Luís I.

Samochody na wynajem w Porto, nie zastanawiaj się, zarezerwuj i Ty.

Centrum miasta Porto.

Centrum miasta jest również jego centrum handlowym. Znajdują się tu siedziby wielu banków. Oprócz tego jest tu kilka interesujących placów oraz ulic (niektóre tylko dla ruchu pieszego) z mieszanką budynków w różnych stylach.

Centralnym punktem tej okolicy jest Avenida dos Aliados, która zakończona jest od północy placem Praça do General Humberto, a od południa placem Praça da Liberdade. Budynki na niej położone są zbudowane głównie w stylu neoklasycystycznym. Północny koniec ulicy zdominowany jest przez Câmara Municipal do Porto (urząd miejski zwany również Paços do Concelho), który wygląda na bardzo stary, ale pochodzi z roku 1957. Z kolei na środku Praça da Liberdade, znajduje się rzeźba jeźdźca, którym jest XIX-wieczny król Pedro IV, a odsłonięta została w roku 1866.

Na wschód od Praça do General Humberto znajduje się kolorowy, dwupoziomowy, XIX-wieczny budynek targu spożywczego Mercado do Balhão. Jeszcze bardziej na północ znajduje się Rua de Santa Catarina, główna ulica handlowa miasta. Znajduje się przy niej również Capela das Almas, XVIII-wieczny budynek, wykończony charakterystycznymi płytkami azulejos. W okolicy znajduje się również teatr Coliseu.

Na zachód od Praça da Liberdade, niedaleko szpitala Hospital Santo Antonio, znajduje się mały park Jardim Cordoaria, a w jego okolicy kilka budynków należących do lokalnego uniwersytetu.

Na zachód od centrum Porto.

Wiele z najciekawszych muzeów i atrakcji Porto, znajduje się na zachód od centrum miasta. Okolica oferuje kontrast do zatłoczonej Ribeiry. Można ją podzielić na 2 części: Boavistę i Foz do Douro.

Boavista rozpoczyna się na Rotundzie da Boavista (oficjalna nazwa – Praça de Mouzinho de Albuquerque), zatłoczone rondo z małym parkiem pośrodku, położone w odległości 3 kilometrów na północny zachód od Praça da Liberdade. Środek parku zdominowany jest przez potężną kolumnę, wybudowaną w 1951 na pamiątkę Wojny Przylądkowej (1808-14)i zwycięstwa nad Francją. Na północ od ronda znajduje się Casa da Musica. Avenida da Boavista ciągnie się przez 8 kilometrów od rotundy, po Atlantyk i Foz do Douro, przecinając Parque da Cidade (największy park w Porto). Posąg jeźdźca nieopodal morza to król João VI (władca Portugalii z początku XIX wieku), spoglądający w kierunku Brazylii. Wzdłuż ulicy przykuwają uwage XIX-wieczne domy zbudowane przez Portugalczyków wracających ze swoimi fortunami z Brazylii. W Połowie ulicy znajduje się znane Museu de Arte Contemporâneade Serralves.

Foz do Douro rozciąga się na zachód od Ponte da Arrábida. Znajduje się tutaj kilka ciekawych obiektów, zwłaszcza dwa forty znajdujące się na nabrzeżu: Castelo do Queijo, znajdujący się na końcu Avenidy da Boavista i Castelo de São João.

Nie ma lepszego sposoby na zwiedzanie Porto i jego okolic jak wynajętym z nami samochodem.


Porto leży w klimacie śródziemnomorskim. Panują tu ciepłe, suche lata i łagodne, deszczowe zimy. W przeciwieństwie do południa, zdarzają się chłodne i deszczowe przerywniki w porze suchej.

Lata są zazwyczaj słoneczne ze średnią temperaturą od 15 °C do 25 °C, ale może ona wzrosnąć do nawet 35 ° w czasie okazjonalnych fal upałów. Podczas takich upałów wilgotność powietrza jest niska. Na najbliższych plażach często wieje i zazwyczaj jest chłodniej niż w obszarach miejskich. Podczas okazjonalnych okresów deszczowych w lato mogą one trwać kilka dni i charakteryzują się średnimi opadami i niską temperaturę około 20 °C w godzinach popołudniowych.

Temperatury zimą, zazwyczaj charakteryzują się w zakresie od 5 °C rano i 15 °C po południu, i rzadko spadają poniżej 0 °C w nocy. Pogoda jest często deszczowa chociaż okresy długotrwałego deszczu nie występują.

Wynajem pokoi hotelowych w Porto. Rezerwuj pokój.

 

 

Mapa Porto:

[mappress mapid=”46″]

Comments are closed.