Sycylia – wynajem aut.

Sycylia – krajobrazy, kuchnia i słońce.

Sycylia – największa wyspa na Morzu Śródziemnym, leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Razem z wyspami: Wyspy Liparyjskie, Egady, Wyspy Pelagijskie i Pantelleria tworzy region autonomiczny we Włoszech.

Sycylia, jak każdy z regionów Włoch, posiada własną bogatą i unikalną kulturę, zwłaszcza w odniesieniu do sztuki, muzyki, literatury, kuchni, architektury i języka. Gospodarka Sycylii opiera się głównie na rolnictwie (sady pomarańczy i cytryny), tym samym wiejski krajobraz przyciągnął znaczące tłumy turystów, którzy bardzo sobie cenią jej naturalne piękno. Na Sycylii znajduje się również wiele zabytków archeologicznych i starożytnych, takich jak: Necropolis of Pantalica i Dolina Świątyń.

Sycylia jest znana od czasów starożytnych przez jej trójkątny kształt, który przyniósł jej nazwę Trinacria. Na wschodzie od włoskiego regionu Kalabria oddzielony jest poprzez Cieśninę Mesyńską. Odległość między wyspą a kontynentalną częścią Włoch przez Cieśninę Mesyńską jest około 3 km na północy, i około 16 km, w południowej części cieśniny. Wyspa charakteryzuje się górskim krajobrazem. Główne pasma górskie to Madonie i Nebrodi na północy i Peloritani w północno-wschodniej części wyspy, natomiast Hyblaean południowo-wschodniej części są uważane geologicznie jako kontynuacja włoskich Apenin.

Sycylia i małe pobliskie wyspy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wulkanologów. Wulkan Etna, położony we wschodniej części Sycylii ma wysokość 3320 m i jest to najwyższy aktywny wulkan w Europie i jeden z najbardziej aktywnych na świecie.

Na Sycylii panuje klasyczny klimat śródziemnomorski z łagodnymi ciepłymi i mokrymi zimami oraz z gorącymi, suchymi latami. Średnie temperatury latem wahają się między 25°C a 34°C a w zimę natomiast średnie temperatury to 10°C – 15°C.

Słoneczny i suchy klimat Sycylii, malownicze krajobrazy, wyśmienita kuchnia, historia i architektura przyciągają wielu turystów z kontynentalnej części Włoch i zagranicy. Szczytem sezonu turystycznego są miesiące letnie, chociaż turyści chętnie odwiedzają wyspę przez cały rok. Etna, plaże, liczne stanowiska archeologiczne oraz dwa główne miasta Catania i Palermo są ulubionymi celami turystów. Ale również stare miasto Taormina i sąsiedni kurort Giardini Naxos także chętnie gości odwiedzających z całego świata, podobnie z resztą jak Wyspy Liparyjskie, Erice, Cefalù, Syracuse, i Agrigento.

Na Sycylii znajdują się też miejsca wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Warto je zobaczyć a są to:

 • Park Archeologiczny Valle dei Templi Agrigento,
 • Villa Romana del Casale w Piazza Armerina
 • Wyspy Liparyjskie (strona Natural)
 • Miasta późnego baroku w dolinie Val di Noto (południowo-wschodnia Sycylia)
 • Syracuse i Rocky Necropolis of Pantalica

Wszystkie te miejsca zobaczysz wynajmując samochód z auta24.com. Zapraszamy.

Sycylia jest miejscem o ogromnej różnorodności archeologicznej. Ponadto niektóre z najważniejszych i najlepiej zachowanych świątyń i innych budowli świata greckiego znajdują się na Sycylii. Oto krótka lista najważniejszych stanowisk archeologicznych:

 • Sicels / Sicans / Elymians: Segesta, ERYX, Cava Ispica, Thapsos, Pantalica.
 • Grecy: Syracuse, Agrigento, Naxos, Heraclea Minoa, Selinunte, Kamarina, Himera, Hyblaea Megara.
 • Fenicjanie: Motya, Soluntum, Marsala.
 • Rzymian: Piazza Armerina, Centuripe, Taormina.
 • Arabowie: Palermo Mazara del Vallo.


Sycylia jest miejscem pełnym naturalnego piękna warto ją odwiedzić, chociażby dla poznania jej kultury i kuchni z której słynie w całej Europie.

Na Sycylii znajdują się trzy lotniska:

 • Sycylia – Katania, lotnisko [CTA]
 • Sycylia – Trapani, lotnisko [TPS]
 • Sycylia – Palermo, lotnisko [PMO]

Wynajem pokoi hotelowych na Sycylii. Rezerwuj pokój.

Pogoda na Sycylii:

[wp_google_weather city=”Palermo, Italy” temperature=”c” language=”pl” forecast=”1″]

Mapa Sycylii:

[mappress mapid=”34″]

Comments are closed.